Často kladené dotazy
Obecně jsou charakterizovány jako látky, které neobsahují významnější množství živin, při použití v malém množství stimulují růst rostlin, mohou zlepšovat příjem nebo využití živin, zvyšovat odolnost k nepříznivým vnějším podmínkám, urychlovat regeneraci poškozených porostů apod. S určitou mírou nadsázky by bylo možné považovat používání biostimulátorů za analogii homeopatie v medicíně (z oblasti alternativní medicíny pocházejí i některé používané termíny, např. adaptogen).
Po aplikaci VS se dělivými pojivými pletivy dostane do kořenového systému. To vede k velmi rychlému zmnožení kořenových vlásečnic a rychlejšímu příjmu zásobních látek, čímž se zrychlí metabolické procesy v rostlině. Působením fytohormonů se vybudí i autoimunitní obrana rostlinvy, zvýší se rychlost metabolických procesů a automaticky se zvýší příjem zásobních látek. Aplikace také přímo ovlivňuje odolnost rostlin proti kořenovým patogenům, podporuje odolnost proti infekcím a jiným biotickým a abiotickým vlivům. Do jissté míry se tak nahrazuje činnost fytohormonů.
Ve vermikompostu jsou obsažené minerály, huminové kyseliny a jiné organické látky. Jsou v něm obsaženy enzymy z trávicího traktu žížal a růstové hormony (fytohormony) auxiny, cytokininy, giberliny, etylén, kyselina abcisová. Jsou to přirozené metabolity rostlin, které regulují jejich růst a vývojovou skladbu. Jednotlivé buňky syntetizují skupiny fytohormonů a z buněk jsou transportovány do celé rostliny. Molekuly těchto fytohormonů mají signální úlohu, kterou informují, nebo stimulují rostlinu.
Všechny informace o aplikaci najdete v naší sekci Ke stažení, nebo na tomto odkazu.
Produkty se liší zejména formou balení a doporučenou formou aplikace. V závislosti na cílové plodině se liší stopové množství aktivátorů látky.
Tento efekt vzniká zejména díky tomu, že jsou ve vermikompostu obsažené organické zbytky a části uhynulých žížal. Zajímavé je, že opylovačům to nevadí, spíše je to láká. Pokud je rostlina po aplikaci VS, tak dojde k jeho okamžitému vstřebání rostlinnými dělivými pojivými pletivy a stopové prvky VS vydrží v rostlině velmi dlouho. Proto při běžném ataku brouka (lýkožrout smrkový) k závrtu nedojde.
Přípravek je netoxický a neškodný pro lidskou populaci, rostliny, veškerou floru či faunu žijící v jakémkoli biotopu. Množství, které dopadne na zem povede ke zmnožení půdních bakterií a mikorhizních hub. Mikorhizní houby (stopkovýtrusé, vřeckovýtrusé a spájivé) jsou houby, které se symbioticky podporují s kořeny rostliny. Spojuje je obousměrný tok živin, uhlíkaté sloučeniny směřují od rostliny k houbě a anorganické látky od houby k rostlině. Působení těchto hub vede ke zvýšení příjmu živin a vodního režimu rostliny, tudíž jsou odolnější vůči suchu a stresu (herbicidnímu, pesticidnímu, insekticidnímu).
Rzivost je houbová choroba, které Vermaktiv Stimul již při běžné preventivní aplikací zabrání. Pokud se již výtrusy usadily, stačí spolu s Vermaktivem aplikovat také 1/3 dávky fungicidu.